E. Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov: “’Bir Pandemi Küreselleşmeyi Bitirebilir’ denmişti”

Eski Makedonya Cumhurbaşkanı Sn. Gjorge Ivanov, KASAM için kaleme aldığı bir görüş yazısında “bugün yaşanan pandeminin ve küresel krizin sürpriz olmadığını, beklenen bir kriz olduğunu” ifade etti. Son yıllarda çekilen filmler, yayınlanan romanlar ve küresel (açık) istihbarat raporlarında beklenen bir salgın vurgusu yapıldığına dikkat çekti. Ivanov’a göre;

“Bazı olaylar ve krizler, çıkmadan önce tahmin edilebilir, bazıları tahmin edilemez. Covid-19 ilk gruba dahildir. Buna inanmayanlar, ya yanlış kitapları okumuştur ve yeterli bilgi donanımına sahip değildir yahut doğru filmleri seyretmemiştir.”

2018’de Cumhurbaşkanı iken İstanbul’a geldiğinde Karadeniz Vakfı bünyesinde kurulan araştırma merkezi KASAM’ın ilk açılış konuşmasını yapan Gjorge Ivanov, on sene süren cumhurbaşkanlığını 2019’da halefine devretti. Küresel siyasete ve sosyo-politik gelişmeler üzerine araştırmalarıyla bilinen İvanov, Cumhurbaşkanı olmadan önce profesör olmuştu.

Gjorge Ivanov’un KASAM’a gönderdiği İngilizce görüş yazısının linki ve yazının Türkçe özeti aşağıdadır.

Küreselleşmeyi Durduracak Olan Büyük Gelişme

“Başta siyasilerden ve doktorlardan olmak üzere şimdiye kadar duyduğumuz her şey bize bunun yeni bir virüs olduğunu ve salgının patlayacağı tarihin öngörülebilir olduğunu söylüyor. Uzmanların (pandemiden önce) uzun bir süredir yaptığı ikazlara göre böyle bir pandemi her an çıkabilirdi.”

“2020’nin ilk aylarında en çok seyredilen filmlerden biri Contagion (Salgın) oldu. Oysa Steven Soderberg’ün bu filminin galası Ocak 2011’de yapılmıştı. Ama o zamanlar pek dikkat çeken bir film değildi. Bugünden bakıldığında, bir kurgu filminden ziyade bir belgesel gibi görünmektedir.”

“Yakın zamanda bir açıklama yapan filmin senaristi Scott Z. Burns, sâri hastalıklar üzerine aylarca araştırma yaptığını, film ekibinin de ABD’li Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri’ndeki uzmanlarla konuştuğunu ifade etti. Scott’un söylediğine göre, on sene önce konuştukları uzmanların hepsi bir salgının başlayacağından emindi. Emin olmadıkları, ne zaman başlayacağı idi.”

“Pandemiler, insanlık tarihi boyunca belli aralıklarla yaşandığı için normal olarak önceden tahmin edilebilir.”

“2004’te ABD Milli İstihbarat Konseyi, “Küresel Geleceğin Planlamak” isimli bir doküman yayınladı. 2020 için şöyle bir ifade geçiyordu: ‘Küreselleşmenin gidişatı güçlü bir şekilde yolunda gidiyor. Ancak hızla yavaşlatılabilir, hatta durdurulabilir. Büyük bir küresel çatışma, ki pek ihtimal vermiyoruz, olmadıkça küreselleşmeyi durduracağına inandığımız diğer büyük gelişme 2020’de bir salgın olacaktır.’”

Sn. Gjorge Ivanov’un İngilizce yazısını okumak için tıklayın: https://kasam.org/a-pandemic-could-stop-globalization/

spot_img

Yazılarımız ve gelişmelerden haberdar olmak için mail bültenimize abone olun.

İlgili Yazılar

Yorum Bırak

Please enter your comment!
Lütfen isminizi girin