Bermuda Üçgeninde Bir Ülke: Kuzey Makedonya

Bermuda Üçgeninde Bir Ülke: Kuzey Makedonya

Prof. Dr. Zekeriya Kurşun, Karadeniz Stratejik Araştırmalar Merkezi (KASAM)‘ın organize ettiği ve Makedonya Cumhurbaşkanı Dr. Gjorge Ivanov’un “Avrupa Siyasetinin Bermuda Üçgeni, Balkanlarda Değişen Dengeler ve Türkiye’nin Rolü” başlıklı konuşmayı köşesine taşıdı.

Yeni Şafak Gazetesi’ndeki köşesinde, düşünce kuruluşlarının günümüz dünyasındaki önemine değinen Kurşun, merkezimizin çalışma alanları açıkladığı yazısında Makedonya Cumhurbaşkanı Dr. Ivanov’un konuşmasının detaylarına da yer verdi.

Prof. Zekeriya Kurşun’un yazısı şöyle:

“7 Şubat 2019 tarihinde böyle bir girişimin ilk faaliyetine iştirak ettim. İşadamı Yusuf Cevahir’in başkanlığını yürüttüğü Karadeniz Vakfı bünyesinde oluşturulan Karadeniz Stratejik Araştırmalar Merkezi (KASAM), kuruluş çalışmalarını belli bir seviyeye taşımıştır. KASAM, bağlı olduğu vakfın bünyesinde, Karadeniz bölgesi ile Karadeniz’e kıyısı olan ülkeler ve Kafkaslar, Balkanlar üzerine araştırmalar, analizler, raporlar, çözüm odaklı öneriler geliştirmek ve uygulamak amacı ile kurulmuştur. Amaçlarına uygun olarak, ilk faaliyetlerinde de Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Dr. Gjorge Ivanov’u geniş bir dinleyici kitlesi ile buluşturmuşlardır.

“Avrupa Siyasetinin Bermuda Üçgeni, Balkanlarda Değişen Dengeler ve Türkiye’nin Rolü” başlığı altında konuşan konuk Cumhurbaşkanı önce Bermuda Üçgeni ile ne kastettiğini anlattı. Üçgenin, Balkanlar, Kafkaslar ve Ortadoğu bölgelerinden oluştuğunu belirten Ivanov, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Balkanlar, Ortadoğu ve Kafkasya; Avrupalı ve dünya politikacılarının getirmeye çalıştığı barış, uyum ve refahı batıran Bermuda Üçgenini oluşturmaktadır. Bugün Balkanlar, Kafkaslar ve Ortadoğu üzerine hakim olan algı buraların uzlaşmazlık, çatışma ve katliam bölgeleri olduğudur. Ortadoğu’nun Avrupa ve dünya medyasında en çok kullanılan tasvirinin barut fıçısı olması bir tesadüf değildir. Sıklıkla, Kafkasya’nın ya da Ortadoğu’nun Balkanlaşması tabirini de duymaktayız.”

ABD’nin onayı ile yeni NATO üyesi olan Kuzey Makedonya’nın bölge siyasetinde denge unsuru olma konusunda yüksek bir potansiyeli bulunmaktadır ve dikkatle takip edilmelidir. Bu vesile ile dikkatlerimizi uzun zamandır uzaklaştığımız coğrafyaya çektiği için KASAM’a teşekkür ediyorum.”

Yazının tamamını okumak için tıklayınız.